Razstava Uršnja luknja pri Šembijah

 

Pridružite se nam v torek, 15. oktobra, ob 18. uri na gradu Prem, kjer bomo odprli razstavo "Uršnja Luknja pri Šembijah - Bivališče pračloveka neandertalca."

Spoznajte Bivališče pračloveka neandertalca ob družbi avtorja razstave, dr. Slavka Polaka. 

Dogodek bo popestrilo Tamburaško društvo Sloga iz Jelšan.

Veselimo se vašega obiska!



Uršnja luknja v Podtaborski steni pri Šembijah je manjša, le kakih 15 metrov dolga kraška jama v občini Ilirska Bistrica. Jama je večji del leta suha in ima le malo kapniškega okrasja. Sredi 19. stoletja je v jami živela samotarka Urša, po kateri je jama dobila svoje ime.

Med letoma 1982 in 2023 je bilo v jami najdenih več fosilnih kosti in zob ledenodobnih živali, med njimi največ kosti jamskega medveda, jelenov in srnjadi pa tudi divjih konj, alpskega volka, več vrst malih zveri, svizca, ježevca in celo nosoroga. V kamniti breči in sedimentu jame je bilo najdenih tudi nekaj odlomkov kremena, za katere se je izkazalo, da pripadajo eni od paleolitskih kultur zgodnjega človeka. Dva vzorca sige, odvzeta prav z mesta novih najdb, sta pokazala absolutno starost odložene sige 174.400 in 142.000 let pred sedanjostjo. Vse kaže, da so najdeni artefakti delo zgodnejših neandertalcev na naših tleh. Večina večjih dolgih kosti s stropnega najdišča Uršnje luknje je razbitih, kar prav tako pripisujemo delu neandertalca.